startEmilcin 24
Pon, 13 sie 2018 10:33 | Czytany: 1481x | Komentarzy: 0

EMILCIN – NOWI ŚWIADKOWIE WYDARZEŃ Z 1978

     

Jak szybko upływają te wakacyjne miesiące! Nie wiadomo kiedy skończył się lipiec, a za chwilę będziemy mieli połowę sierpnia. Było kilka ważnych wyjazdów ekipy FN związanych z UFO, a nawet nie było czasu na ich opisanie w serwisie. Warto jednak wspomnieć o jednej bardzo ciekawej rzeczy związanej z Emilcinem. Na pewno wszyscy stali załoganci odwiedzający pokład okrętu Nautilus znakomicie znają tę historię – 10 maja 1978 roku rolnik Jan Wolski przeżył coś, co w terminologii światowej nazywane jest Bliskim Spotkaniem Trzeciego Stopnia z UFO. Całe życie na zbadanie tej historii poświęcił łódzki dziennikarz Zbigniew Blania-Bolnar, który w książce „Zdarzenie w Emilcinie” opisał najważniejszych świadków. Znaliśmy autora tej książki i kiedyś nagrywając materiał dla audycji „Nautilus Radia Zet” powiedział on ciekawe zdanie, które warto przytoczyć:


- W tej sprawie relacja Jana Wolskiego jest ważna, ale kto wie czy nie ważniejsze są relacje innych ludzi z Emilcina. To ci, którzy przyszli na polanę i widzieli ślad na trawie nad miejscem, nad którym unosiło się UFO, nie do podrobienia i wykonania grabiami czy czymkolwiek innym, albo ślady butów, które nosili obcy, co było bardzo dobrze widoczne na całej polanie. Najważniejsi są jednak ci z mieszkańców, którzy w tamten poranek 10 maja 1978 roku widzieli lecący obiekt. Nadleciał on nad centrum Emilcina, a potem wystrzelił w górę. W ten sposób obcy chyba chcieli pomóc Wolskiemu, aby ludzie nie myśleli, że zmyśla. I faktycznie cel osiągnęli. Praktycznie wszyscy mieszkańcy tej małej mieściny dzięki temu mieli pewność, że Wolski mówił prawdę. Ja dotarłem tylko do części świadków, ale jest ich znacznie więcej. W tamtych latach wielu bało się mówić, ale nawet dziś trzeba pytać, rozmawiać… na pewno pojawią się kolejni, którzy po latach dadzą świadectwo prawdy o tym wydarzeniu. […]

[ARCHIWUM FN, wywiad ze Zbigniewem Blanią-Bolnarem - 8 maja 1991]

 

 

Słowa autora książki o wydarzeniu w Emilcinie są poruszające, gdyż mają potwierdzenie w faktach. I rzeczywiście tak dokładnie jest: jeśli coś wydarzyło się naprawdę, to prawda będzie ukryta w tysiącach elementów, setkach szczegółów, także ukrytych w ludzkiej pamięci. Kiedy nikczemny i zakłamany oszust wymyślił idiotyczną teorię o „mistrzu hipnozy Witoldzie Wawrzonku” aby opluskwić tę historię na zasadzie „nie ważne, czy on ukradł rower czy jemu ukradli – ważne, że był zamieszany w kradzież roweru” wtedy zainteresowaliśmy się osobą nieżyjącego od wielu lat Witolda Wawrzonka. Poznaliśmy jego najbliższą rodzinę, wysłuchaliśmy tego, co mieli do powiedzenia. Szybko okazało się, że dzięki temu nie tylko poznaliśmy szczegóły całego nikczemnego zakłamanego łajdactwa z „hipnozą”, ale także dostaliśmy wiele szczegółów tamtego wydarzenia, o których wcześniej nawet nie mieliśmy pojęcia.

Adam Wawrzonek (syn nieżyjącego już kronikarza tamtych wydarzeń) przyjechał do Emilcina na nasze zaproszenie i dokładnie opowiedział historię swojego ojca. Jego relacja wkrótce znajdzie się w naszych serwisach (www.nautilus.org.pl i www.emilcin.com) .


I tu znowu sprawdziło się to, co powiedział Zbigniew Blania-Bolnar. Próba opluskwienia Emilcina zidiociałą teorią okazała się okazją do poznania rodziny Wawrzonków i dzięki temu nasza wiedza o wydarzeniu z 10 maja 1978 jest o wiele bardziej pełna, rozumiemy także kilka rzeczy związanych z drogą, jaką pokonały pierwsze informacje o tym wydarzeniu do mediów. To fascynująca historia, która stanowi znakomite dopełnienie tego, co opisał Zbigniew Blania-Bolnar.

 

I miał rację w jeszcze jednym punkcie – w Emilcinie wystarczy poprosić o rozmowę dowolnego mieszkańca, aby przy odrobinie szczęścia dowiedzieć się czegoś nowego o tym nieprawdopodobnym wydarzeniu mimo, że minęło przecież już ponad 40 lat!

Oto przykład – jeden w wielu. 20 lipca 2018 byliśmy w Emilcinie, gdzie spędziliśmy kilka godzin na zbieraniu materiałów do prowadzonego projektu „Emilcin” – działania polegały głównie na ustalaniu przeróżnych szczegółów do dokumentacji tego przypadku. Jeden z kolegów zaczął rozmawiać z sympatycznym panem, który przyszedł na miejsce naszego „obozu” w pobliżu pomnika. Okazał się nim Stanisław Czyżewski, który mieszka praktycznie kilkadziesiąt metrów od miejsca, nad które przyleciał obiekt UFO 10 maja 1978 roku po spotkaniu z Janem Wolskim, po czym wystartował w niebo wzbudzając potężny huk (prawdopodobnie związany z przekroczeniem bariery dźwięku). Przy okazji – Zbigniew Blania-Bolnar zwrócił uwagę na to, że te obiekty poruszają się w całkowitej ciszy. Jeśli był taki huk to znaczy, że obcy chcieli, aby był… w ten sposób mieli okazję pomóc Wolskiemu i „uwiarygodnić jego opowieść” w stopniu absolutnym.  Ale powróćmy do tego, co opowiedział nam Stanisław Czyżewski.


Jego relacja trafiła do dokumentacji tej historii, ale zawiera ciekawy element: p. Czyżewski dokładnie pamięta huk, który przetoczył się tego dnia przez całą wioskę. Jan Wolski spotkał się z obcymi w godzinach 7.00-8.00, a po spotkaniu obiekt nadleciał nad wioskę i wtedy „z hukiem wystrzelił w niebo”. Większość z osób była wtedy w domach. Oto fragment jego relacji:

- Pamiętam ten huk! Był tak potężny, że jedna z sąsiadek to aż się przewróciła w domu, kiedy huknęło. Pomyślałem wtedy: ktoś coś wystrzelił… Żałowałem tylko, że nie byłem na zewnątrz tak jak inni, bo bym to UFO zobaczył.

Znał bardzo dobrze Jana Wolskiego. Jego prawdomówność była – cytat – „absolutna”. Nie pił alkoholu, niczego nie wymyślał – to był bardzo uczciwy człowiek. Ale o tym mówią praktycznie wszyscy mieszkańcy Emilcina, którzy znali pana Jana.

Stanisław Czyżewski w rozmowie z Janem Wolskim dowiedział się kilku ciekawych szczegółów, które nie były w materiałach o historii z Emilcina znajdujących się w Archiwum FN. Zajął się nimi nasz fundacyjny projekt „Otwarte Niebo”.

I jeszcze dwie sprawy. Poniżej kilka zdjęć wykonanych w Emilcinie 20 lipca 2018.


Ekipa pamiętnego „Kosmicznego Podwieczorku” (spotkanie z FN w uroczym miejscu wiele lat temu...) odezwała się do nas i dostaliśmy bardzo miły e-mail. Oczywiście grafiki trafiają do naszego zbioru „Grafik o Emilcinie” i bardzo nam się przydadzą. Niech MOC będzie z Wami! – dziękujemy.

/jedna z grafik spodobała nam się szczególnie i użyliśmy jej do tej publikacji/

/poniżej e-mail od „Kosmicznego Podwieczorku”/

From: Kosmiczny Podwieczorek [dane do wiad. FN]
Sent: Sunday, August 12, 2018 10:05 PM
To: Fundacja Nautilus <nautilus@nautilus.org.pl>
Subject: Emilcińskie grafiki

 

Szanowni członkowie Fundacji Nautilus,

Na 40-tą rocznicę zdarzenia w Emilcinie stworzyliśmy grafiki, przedstawiające kosmitów z Emilcina, ich pojazd oraz Jana Wolskiego. Pomyśleliśmy, że skoro zbieracie wszystko, co związane z Emilcinem, to warto, abyśmy Wam te obrazki udostępnili :)

Chcieliśmy, aby wiernie oddawały to, co opisywał Jan Wolski i były jednocześnie atrakcyjne wizualnie.

Jesteśmy ciekawi czy w trakcie wakacji odnotowaliście jakieś nowe obserwacje z terenów Polski? Najbardziej interesują nas kręgi zbożowe, ponieważ od dawna o żadnych nowych w Polsce nie było słychać.

Życzymy powodzenia w realizowanych przez członków Nautilusa celów.

Pozdrawiamy serdecznie,

[dane do wiad. FN]

 


     

Komentarze (0)
Nie ma jeszcze komentarzy do tej treści.
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Nick / imię i nazwisko

Email

Treść komentarza:

Zabezpieczenie przeciw-spamowe

Ilość UFO na obrazie
* Publikując komentarz oświadczasz, iż zapoznałeś się oraz akceptujesz regulamin naszej strony.

poprzednie wiadomości:

Emilcin 24

Nie, 17 cze 2018 07:17

MAMY WSZYSTKIE FILMY DOKUMENTALNE O HISTORII Z EMILCINA – CZAS NA MATERIAŁY RADIOWE!

Zbieramy wszystkie materiały o historii związanej z Bliskim Spotkaniem Trzeciego Stopnia w Emilcinie. Zakończyliśmy etap zbierania materiałów wideo – teraz czas na nagrania radiowe. czytaj dalej

Wt, 12 cze 2018 07:47

EMILCIN - TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH PUNKTÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE!

W 1999 roku zastanawialiśmy się, jak uratować historię o spotkaniu z UFO w Emilcinie przed zapomnieniem. Kilka lat później nasz kolega wpadł na pomysł, aby na miejscu w Emilcinie ustawić monument upamiętniający to najsłynniejsze Bliskie Spotkanie Trzeciego Stopnia z UFO w historii Polski. To był prawdziwy "strzał w dziesiątkę"! czytaj dalej

Pt, 25 maj 2018 11:07

JAKA BYŁA POGODA 10 MAJA 1978, KIEDY Z UFO SPOTKAŁ SIĘ JAN WOLSKI?

10 maja 1978 roku tuż po godzinie 5.00 rano na polankę w Emilcinie wjechał swoim wozem Jan Wolski, który jechał do Komaszyc. Wracając i przejeżdżając przez tę polankę ponownie miał Bliskie Spotkanie III Stopnia. Jaka tego dnia była pogoda? czytaj dalej

Śr, 9 maj 2018 13:02

BLISKIE SPOTKANIE TRZECIEGO STOPNIA Z UFO W EMILCINIE – W TYM ROKU JEST 40 ROCZNICA TEGO WYDARZENIA

Mam potwierdzenie historii Jana Wolskiego z 1978 roku, koniecznie ze mną porozmawiajcie! – taką wiadomość otrzymaliśmy od mieszkańca z zachodniej Polski. Jego opowieść wprawia w zdumienie i nie można tego wykluczyć, że faktycznie ma związek z Bliskim Spotkaniem Trzeciego Stopnia w Emilcinie. czytaj dalej

Wt, 20 mar 2018 08:12

DŹWIĘK WYDAWANY PRZEZ POJAZD UFO W EMILCINIE – NIEZNANY WĄTEK HISTORII Z 1978

Uczestnik najsłynniejszego Bliskiego Spotkania III Stopnia w Emilcinie Jan Wolski opisywał dziwny dźwięk, który słyszał nawet w odległości 30 metrów od pojazdu. Było to - cyt. - „ciche brzęczenie”. Ale ten dziwny dźwięk był słyszany także kilka lat temu w pobliżu naszego „pomnika UFO”! czytaj dalej

Wt, 13 mar 2018 09:57

CZY NA POKŁADACH UFO POJAWIAJĄ SIĘ ROBOTY?

Każdy miłośnik filmów S-F wie, że na pokładach pojazdów obcych wręcz roi się od przeróżnych robotów i androidów. Dokumentacja opisująca prawdziwe spotkania ludzi z załogami pojazdów UFO przedstawia zupełnie inny obraz – na tych pokładach nie ma robotów, ale żywe istoty. Z jednym wyjątkiem – lądowania UFO w Woroneżu. czytaj dalej

zobacz archiwum...

  www.nautilus.org.pl    English version    Kanał RSS

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.